Louise Brown

Vi trænger til et opgør, mener LA politiker

15. december 2025

Klagesager bør ikke kunne afgøres af psykiatere med tætte forbindelser til industrien og overmedicinering i strid med anbefalingerne bør ophøre, mener Louise Brown (I), der nu kræver svar fra sundhedsministeren.

Af Gitte Rebsdorf

Mens en psykiater fra Randers er blevet fyret for at gå nye veje og for at bruge for lidt medicin, er der store problemer med overmedicinering i psykiatrien, sådan som PsykiatriAvisen har beskrevet det tidligere.

Samtidig er klagesager over en fyret psykiater fra Randers blevet afgjort af psykiatere i Patienterstatningen, som har tætte forbindelser til medicinalindustrien, og det får nu Liberal Alliances sundhedsordfører, Louise Brown til at kræve, at sundhedsminister Sophie Løhde (V) kommer på banen.

”Vi trænger til et opgør i psykiatrien. Når der er retningslinjer, der siger at man som udgangspunkt bør undgå polyfarmaci, skal det også efterleves. Det er heller ikke foreneligt at psykiatere, som afgør klagesager i patienterstatningen, samarbejder med industrien. Der må ikke herske tvivl om deres habilitet,” siger Louise Brown, som nu stiller en række såkaldte paragraf 20 spørgsmål til sundhedsministeren.

I strid med egne regler

Tre ud af Patienterstatningens fire psykiatere har eller har været på lønningslisten i forskellige medicinalvirksomheder som danske Lundbeck Pharma A/S, sådan som PsykiatriAvisen har beskrevet det.

Det er i strid med Patienterstatningens, PEBLs, egne regler, fremgår det af et skriftligt svar:

”Det betyder i grove træk, at en medarbejder ikke må afgøre en sag, hvis vedkommende har en særlig personlig eller økonomisk interesse i sagen.”

Derfor er der grund til at stramme op, mener Louise Brown

”Der må ikke herske tvivl om habilitet, når man skal bedømme så alvorlige sager om liv og død. Der er intet galt i, at industrien gerne vil tjene penge. Det er det, de er sat i verden for, men det er os politikere, der skal sørge for at vedtage regler, der gør, at der er armslængde på området,” siger hun.

Psykiaterne i Patienterstatningen har afgjort, at den fyrede psykiater, KKS, har begået fejl, fordi han har undermedicineret og været for sen med at diagnosticere, fremgår det af et svar fra PEBL.

Fyret for at sige det forkerte

Problemerne med overmedicinering viser sig ved, at hver fjerde patient får en kombination af flere forskellige typer psykofarmaka, også kendt som polyfarmaci.

Det er i strid med de faglige retningslinjer. Polyfarmaci har ikke bedre effekt, men er derimod forbundet med flere alvorlige bivirkninger.

Sundhedsstyrelsen strammede i 2014 reglerne for brugen af psykofarmaka. Det skete efter en række sager om dødsfald og overmedicinering.

”Vi er nødt til at få kigget på området igen, og vi er nødt til at være nysgerrige og inddrage folk med forskellige overbevisninger. Og så nytter det ikke, at dem der siger noget andet og forsøger at gå nye veje bliver fyret, for så kan vi ikke komme videre,” siger Louise Brown.

Læs også andre artikler om Randers skandalen

Skriv et svar

Your email address will not be published.

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.

PsykiatriAvisen har brug for din støtte

…så hvis du synes vores journalistik er vigtig, beder vi dig købe et abonnement

Læs mere

Hvad er den gode behandling
i psykiatrien?

Læs med på debatten.

Se det seneste indlæg

Foredrag

Vil du bestille et foredrag om psykiatri så læs mere

Forrige opslag

Psykiater brugte for lidt medicin, mener Patienterstatning

Seneste fra Randers-sagen

Hvilket selvmord?

Sidste år mistede 115 mennesker livet i psykiatrien som følge af selvmord uden stor offentlig bevågenhed. Men på afsnit C i Randers

Psykiater gik fri efter dødsfald

Forældre har mistet voksne børn i psykiatrien efter medicinering med psykofarmaka, uden at det fik konsekvenser. Men i Randers er en psykiater

Vær med til at forandre psykiatrien

PsykiatriAvisen S/I er en forening, der arbejder for at forandre psykiatrien. Psykiatriens mange problemer med tvang, overmedicinering, selvmord og dødsfald skyldes ikke mangel på ressourcer men en fejlslagen behandling.

Det er psykiaterne/psykiatrien, som ejer fortællingen om psykiatri. Det monopol arbejder PsykiatriAvisen S/I på at bryde og nuancere, og vi arbejder for at afsløre og oplyse om psykiatriens falske fortællinger.

Mentale lidelser har ikke sit ophav i en fejl i hjernen, som kan afhjælpes med medicin, sådan som psykiatrien ynder at fortælle det.
Fakta om psykiatri

Vi har brug for dig for at arbejdet med at forandre psykiatrien kan lykkes. Nogen kan bidrage meget, andre mindre, men det vigtige er, at du er med.

Læs mere

Gå tilToppen

Don't miss